ZİKA VİRÜS ENFEKSİYONU - Meriç Subaşı 22.07.005 Nolu Aile Sağlığı Merkezi
ZİKA VİRÜS ENFEKSİYONU
13 Ekim 2017 Cuma - 20:41
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
zka-vrus-enfeksyonu

ZİKA VİRÜS ENFEKSİYONU

     Zika virüsü ilk kez Uganda'da 1947 yılında Rhesus maymununda tanımlanmış sivrisineklerle bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır.

     Zika virüs enfeksiyonu Aedes türü sivrisineklerin ısırması ile bulaşan düşük dereceli ateş, eklem ağrısı, döküntü gibi bulgulara rastlanılır. Enfeksiyonun sadece %20'si semptomatik seyreder. Asıl önemi virusün yenidoğanda konjenital mikrosefali başta olmak üzere ciddi nörolojik komplikasyonlara sebep olmasıdır. 

     Brezilya'da Kasım 2014'te eklem ağrısı, döküntü.hafif ateş,artralji, artiküler ödemve konjunktivit ile karakterize yeni büyük bir döküntülü hastalık salgını başlamış, Nisan 2015'de bu hastalarda PZR ile etken olarak Zika virüs tespit edilmiştir. Aynı salgın süresince mikrosefali ve nörolojik hastalığı olan bebek sayısında anlamlı artış görülmüş ve Zika virüs ile ilişkilendirilmiştir. Günümüzde ise Amerika'da Karayipler'de ve Pasifikler'de Zika virüs salgını devam etmektedir.

    Zika virüs insana başlıca enfekte sineğin ısırması ile bulaşır. Bununla birlikte anneden bebeğe vertikal geçiş, cinsel temas, kan transfüzyonu. organ nakli ve labaratuvarda direk temas ile de bulaş gösterilmiştir. 

     Hastalığın kuluçka dönemi, sineğin ısırması ile semptomların başlaması arasındaki süre, 2-14 gündür. Viremi süresi birkaç günden bir haftaya kadar değişir, virüs semen ve idrarda kandan daha uzun süre bulunur. Enfekte hastaların %20-25'sinde ani yükselen ateş, kaşıntılı döküntü, özellikle el ayakta küçük eklemleri tutan eklem ağrısı, pürülan olmayan konjunktivit görülür. Hastalık genellikle hafif seyreder 2-7 gün içerisinde semptomlar iyileşir. Sık görülen diğer semptom ve bulgular kas ağrısı, baş ağrısı, göz arkasında ağrı, halsizlik ve bitkinliktir. 

     Zika virüs enfeksiyonunun tipik klinik bulgularından (ateş. döküntü, konjunktivit, eklem ağrısı) en az ikisini gösteren ve son iki hafta içinde epidemi bölgesinde bulunmuş kişide hastalıktan şüphelenilmelidir. Kesin tanı serum, idrar ve tam kanda Zika virüs RNA'sının gösterilmesi veya seroloji ile Zika virüs IgM'inin gösterilmesi ile konur.

       Zika virüs fetusa intrauterin veya perinatal olarak geçebilir. Annenin semptomatik olup olmamasından bağımsız olarak tüm gebelik boyunca vertikal geçiş riski vardır ve ilk 2 trimesterde sekel riski yüksektir. Enfeksiyon ölü doğum, düşük ve yenidoğandamikrosefali ile sonuçlanabilir. Zika virüs ve mikrosefali arasındaki muhtemel ilişkiye ilk olarak 2016'da dikkat çekilmiştir. 2015'te Zika virüsünden etkilenen bölgelerde mikrosefali ile doğan bebeklerin sayısının normalde beklenenden 20-30 kat fazla olduğu görülmüştür.

       Gebe bir kadın Zika enfeksiyonun endemik olduğu bölgeye seyahat etmişse veya orada yaşıyorsa veya gebenin Zika virüs enfeksiyonu olduğu kanıtlanan veya görüldüğü yerlere seyehat eden biri ile korunmasız cinsel ilişkisi olmuşsa tanı amaçlı test yapılması önerilmektedir. Zika virüs bulaşının olduğu yerlerde yaşayan gebeler için ise gebelikleri süresince Zika virüs hastalığının semptomları ile ilgili değerlendirilmelerini önermektedir. 

      Annesinde Zika virüs enfeksiyonu laboratuvar bulguları olan veya kendisinde Zika virüs enfeksiyonu düşündüren klinik veya görüntüleme bulguları ile birlikte annesinin epidemik bölge ile ilişkisi olan yenidoğanlara da test yapılması önerilmektedir. Bunun için serum ve idrarda rRT-PZR ile Zika virüs RNA'sı ve seroloji ile Zika virüs IgM bakılır. Her iki testin negatif olması durumunda tanı dışlanır. 

      Tedavi destekleyicidir, izlem önemlidir. Bu yenidoğanların fizik muayenesinde özellikle baş çevresi, boy, kilo ölçümü, gestasyonel yaşın değerlendirilmesi, nörolojik anormallikler, dismorfik bulgular, döküntü, hepatosplenomegali ve diğer deri bulguların araştırılması önemlidir. Kraniyal USG, standart işitme testi, doğumdan sonraki ilk bir ay içinde, oftalmolojik değerlendirme yapılmalıdır. 

      Herhangi anormal bir bulgu varlığında ilgili uzmanla konsültasyonu yapılmalıdır. 

      İlk yıl büyüme ve gelişme yakın takip edilmelidir. 

      Spesifik tedavisi veya aşısı yoktur, tedavi destekleyicidir. Sineğin ısırmasının engellenmesi için uzun kollu gömlek giymek, sivrisinek kovucuları kullanmak, korunmalı+ klimatize ortamlarda veya cibinlik altında uyumak gibi kişisel tedbirler alınabilir. Zika virüs ile enfekte kişiler, Dengue veya Chikungunya enfeksiyonunda olduğu gibi insan-sivrisinek-insan bulaşanı önlemek için hastalıklarının ilk haftasında kendilerini sivrisineğe maruz kalmaktan korumalılar. Gebe olan veya gebe kalmayı planlayan ziyaretçiler Zika virüs salgılarının olduğu yerlere seyehat etmekten kaçınmalı, orda ikamet eden gebelerse kişisel tedbirlerin yanında gebelik boyunca korunmasız cinsel ilişkiye girilmemeli veya kondom kullanılmalıdır. Sivrisineklerle mücadele için deneysel pilot projeler devam etmektedir. 

 

Etiketler : zika virüsü,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.